Jan 9, 2019 — 14:30

Civilizace na rozcestí: Komentovaná prohlídka a promítání

Celou výstavou vás provede kurátor a filozof Lukáš Likavčan, který představí nejen historické pozadí výzkumu, ale i jednotlivá autorská díla 14 českých a slovenských umělkyň a umělců, kteří na Richtovu práci reagují.

Kybernetická babička a Babičky dobíjejte přesně! v Ponrepu Doprovodný program v kině Ponrepo zprostředkuje dva poněkud znejišťující pohledy na roli vědy a techniky v domácnosti. Oba z nich však svým vlastním způsobem za domácnost berou celý náš svět. Tato linka byla u Trnkovy Kybernetické babičky oceněna na festivalu vědecko-fantastických filmů v Terstu Zlatou pečetí za humanismus. Volání po deeskalaci jaderného zbrojení v jinak rodinném filmu Babičky dobíjejte přesně! pak žádnou plaketou oceněno nebylo, zcela pochopitelně i pro nepříliš zdařilou artikulaci takového apelu. Jinak řečeno, uvedení Kybernetické babičky i Babičky dobíjejte přesně! v kině lze snad nazvat výjimečnou událostí, byť má výjimečnost u každého z filmů poněkud odlišné kořeny. Oba filmy jsou promítány z 35mm kopií.

Komentovaná prohlídka výstavy začíná v 14:30 v galerii FUTURA (Holečkova 49), následně pokračuje v galerii Display (Dittrichova 9). Komentovanou prohlídku povede kurátor Lukáš Likavčan, vstup je zdarma.

Začátek projekce filmů Kybernetická babička a babičky dobíjejte přesně! je v 18:00 v kině Ponrepo (Bartolomějská 11). Projekci uvede filmová historička Lucie Česálková.

Kybernetická babička Režie Jiří Trnka ČSSR 1963 / 30 min.

Babičky dobíjejte přesně! Režie Ladislav Rychman ČSSR 1983 / 101 min.

Výstava je realizována díky podpoře programu Strategie 21 Akademie věd České republiky a za spolupráce Národního filmového archivu, Národního muzea, VUT v Brně a firmy Intersys, a. s.